Anadolu Yakası 'Çekmeköy Şube' | Avrupa Yakası 'Kağıthane Şube' | Avrupa Yakası 'Küçükçekmece Şube'

Boyler Temizliği Nedir?

boyler temizliği

Boyler Temizliği Nedir?

Boyler tesisatında bulunan plastik borular olsun, demir boru tesisatı olsun, bu boru tesisatı içinde oluşan kireçlenme, krozyon, bakterilerin temizlenmesi işlemine kısaca boyler temizliği adı verilmektedir.

Boyler Nedir?

Boyler, en kısa anlamı ile sıcak su ısıtma sistemidir. Modern çağın toplu yaşam alanları olan site ve apartman gibi toplu konut binalarda, hususi konutlarda kullanılmakta olan sıcak su çeşitli yöntemlerle elde edilir. Burada küçük ve hususi müstakil konutlarda, ev ısıtma sistemi olarak doğalgaz ile çalışan elektrikli kombi, termosifon, şofbenlerden faydalanılmaktadır.

Toplu olarak yaşanılan site gibi toplu konutlarda ve triblex villalarda su ısıtma sistemleri biraz daha farklılık gösteririr. Buralarda kullanılan merkezi ısıtma sistemleri veya diğer bir tabirle merkezi sıcak su sistemleri kazan dairesine kurularak bu alandaki tüm dairelerin ve iş yerlerinin sıcak su ihtiyacı karşılanır. Ayrıca genel adı boyler olan bu sistemin bünyesinde sıcak su haznesi bulunur ve bu sistemin açık ismi de sıcak su ısıtma sistemidir.

boyler temizliği
Boyler Temizliği

Boyler nerelerde kullanılır?

Kısaca ne olduğundan bahsettiğimiz Boyler, genelde insanların toplu bir şekilde yaşadığı ve bulunduğu, hastanelerde, okullarda, müstakil büyük konutlarda, toplu konutlarda, büyük sitelerde, askeri kışlalarda, öğrenci yurtların, otellerde, inşaat şantiyelerinde ve fabrikalar gibi toplu yaşam alanlarında kullanılır. Bu tür yerlerde herkes aynı anda toplu olarak sıcak su musluklarını açsalar bile sıcak su çok çok kısa bir süre içinde musluğa ulaşır.

Boyler kullanılmasının sebebi nedir?

Buralarda boyler kullanılmasının yegane en önemli sebebi, en alt katta bulunan bodrum kazan dairesine boyler sıcak su tesisatında kurulumu silkülasyon hattı ile beraber olduğu için buraya kurulan boyler silkülasyon sistemi sayesinde en üst kattaki dairenin sıcak su musluğuna bile çok kısa sürede sıcak suyun ulaştırılabilmesidir. Öyle ki, en üstteki daireden sıcak su musluğu açıldığında klasik kombi sisteminde olduğu gibi sıcak suyun 5-10 saniye sonra gelmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu sürelerden çok daha kısa sürede sıcak su dairenize ulaşır. Böylece boyler sistemi ile hem zamandan hem de elektrikten tasarruf edilmiş olunur.

Sıcak su boyleri nasıl çalışır?

Genel olarak kazan veya kaskad adı verilen sistemlerden sağlanan sıcak su, boyler sisteminde ısıtıcı akışkan olarak kullanılmaktadır. Sistemde bir pompa vasıtası ile kapalı bir devre oluşturulur. Oluşturulan bu kapalı devrede bir sirkülasyon sağlanır.

Ayrıca suyun sıcaklık kontrolü için boyler üzerinde termostat girişleri bulunur. Bu girişlerdeki ölçüm değerlerine göre pompa kontrolü ile akış kesilir. Burada tüm bu özellikler vasıtası ile hedeflenen su ısıtma süresine göre suyun giriş sıcaklığı ve pompa hızı ayarlanır. Tüm bu ayarlamalardan sonra maksimum verimde bir ısıtma sağlanır.

boyler temizliği
Çift Serpantinli Boyler Temizliği

Boyler temizliği

Genel itibari ile boyler sıcak su tesisatı toplu konut ve sitelerde, hastane gibi alanlarda yaygın olarak kullanıldığından, sıcak su tesisat boru içlerinde, boyler tankı haznesinde zamanla bakteriler ve krozyonlanmalar meydana gelmektedir.

Bu yüzden ortalama iki yılda bir boyler tesisat temizliği yapılmalıdır. Sıcak su tesisat borularında yapılacak boyler temizliği, insan sağlığına zarar vermeyen antibakteriyel ve organik sıvı ilaçlar boyler sistemine robot yardımıyla enjekte edilir. Temizlik yapılacak bu sıcak su tesisatına temizlik makinası bağlanır. Tesisatta verilen ilaç devir daim yaptırılır. Bu şekilde plastik borular olsun, demir boru tesisatı olsun, boru tesisatı içinde oluşan kireçlenme, krozyon, bakteriler bu şekilde boyler temizliği ile temizlenmiş olur.

İnce ustalık gerektiren boyler temizliği titizlikle yapılması gereken bir uygulamadır. Ayrıca boyler temizliği yapılırken, boyler tesisatında bulunan çekvalf, filtre ve pislik tutucu aparatlarda titizlikle temizlenmelidir. Bu temizlik sayesinde boyler tesisatındaki bu aparatlar, bakteriyel krozyonlanmalardan korunmuş olacaktır.

boyler temizliği
boyler temizliği

Boyler Temizliği Kim Yapar?

Titizlik ve profesyonellik gerektiren boyler temizliği için merdiven altı firmalardan kesinlikle uzak durulması gerekir. Bu yüzden boyler temizliği alanında uzman olan, boyler temizliği konusunda sertifikası bulunan yetkili kuruluşlara yaptırılmalıdır. Sizde boyler temizliği yaptırmadan önce, boyler temizliği yapacak firmayı, alanında yetkinlik ve kalite belgeleri olup olmadığına dikkat edin.

Su deposu temizliği konusunda olduğu gibi boyler temizliği alanında da uzman ve yetkin olan firmamız Dezenfeksiyon İstanbul verdiği tüm hizmetlerde, profesyonelleşmiş kadrosu ile sizlere hizmet vermektedir. Firma olarak size vereceğimiz boyler temizliği hizmeti öncesinde keşif planlanması yaparak en uygun temizlik uygulamasını hayata geçirerek sağlığınızı koruyoruz.

Dezenfeksiyon sektörüne öncü olan firmamız, Türkiye’de boyler temizliği yapan firmalar arasında başı çekmektedir.

Yorum Yap

Son Yazılar

Son Yorumlar

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.