Anadolu Yakası 'Çekmeköy Şube' | Avrupa Yakası 'Kağıthane Şube' | Avrupa Yakası 'Küçükçekmece Şube'

Boyler Temizliği

boyler temizliği

Boyler Temizliği

Boyler Nedir?

Boyler ne işe yarıyor?

Bina, toplu konut, hastane, kamu kurumları gibi alanlarda sıklıkla kullanılan ve ihtiyaç duyulan sıcak su buralarda farklı yöntemlerle elde edilir. Kullanılacak sıcak suyu kullanıma hazır hale getirmeye yarayan cihaza boyler adı verilmektedir.

Daha detaylı anlatımla boyler, ısı pompası, buhar kazanı, güneş kollektörü, sıcak su kazanı gibi farklı ısı kaynaklarından alınan suyu depolayıp ihtiyaç olunduğunda vakit kaybetmeden kullanabilme avantajları sunan mekanik cihazdır.

Boyler yaz kış anında sıcak su ihtiyacını karşılayan kullanışlı bir cihazdır. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için boyler beslemesinde ortalama 70C° ila 90C° sabit sıcaklıklarda su bulunması gerekir ki boyler sistemi bunu rahatlıkla yapabilmektedir.

Boyler kazanlarının içi titanyum emaye ile kaplanır. BU şekilde boyler sıcak su kazanının daha hijyenik olması sağlanır. Ayrıca boyler sıcak su tankının emaye bor ve silisyumdan oluşan ana yapısı ağır metaller içermeyecek şekilde rohs değerlerini ve avrupa standardını bozmadan üretilmektedirler.

Boyler Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Boyler sıcak su tankı uzun zaman kullanılmadığı zamanlarda bile içindeki sıcak suyu olduğu gibi muhafaza edebilmektedirler. Boyler kazanlarda kullanılan ileri teknoloji sayesinde kazanda kullanılan izolasyon malzemeleri yüksek verim sağlar ve boyler sıcak su kazanını dış etkilerden korumaktadır.

Boyler kazanlarının bir diğer avantajı ise serpantinlerinin soğuk alanlar oluşturmayacak şekilde dizayn edilmesidir. Bu şekilde legionella yani lejyoner hastalığına sebep olan bakterilerin yaşamasına (tabi ki periyodik boyler temizliğinin yapılmış olması şartı ile) izin vermemektedir. Boyler kazanlarının titanyum emaye kaplaması sayesinde bakteri üremesi ve korozyon önlenmektedir.

boyler temizliği
Boyler Temizliği, Boyler Nedir, Boyler Ne İşe Yarıyor..

Boyler Çeşitleri

Boyler çeşitlerini tek serpantinli boyler, çift serpantinli boyler, elektrikli boylerler, hızlı boyler, çift cidarlı boyler, kombi boyler, gömlekli boyler olarak sıralayabiliriz. Çeşitlerini gösterdiğimiz bu boyler sistemlerinden bazılarının açıklamaları şu şekildedir.

Çift Cidarlı Boyler

Diğer boyler türlerine göre daha büyük bir yapıya sahip olan çift cidarlı boylerler geniş yer kaplarlar. Bu boyler türlerinin galvaniz kalitesi iyi olmadığından dolayı sağlamlığı açısından kesin bir şey söylenemez ve ayrıca ısı kaybı oldukça yüksektir.

Serpantinli Boyler

Bir diğer boyler tipi ise serpantinli boylerdir. Serpantin, boyler sıcak su kazanının içerisindeki ısınmayı sağlayan açık metal devrelerdir. Serpantinli boyler sıcak su kazanı sağlamlığı ile ön planda olmasının yanında çift cidarlı boyler’e göre ısı kaybı çok azdır. Ayrıca serpantinli boyler sıcak su kazanının ısınma süresi oldukça hızlıdır.

Serpantinli boyler tipi güvenli ve uzun ömürlüdür. Sıcak su ihtiyacını çok kısa sürede çözen bu boyler tipi bu türden extra özelliklerinden dolayı tasarruf sağlayan, hayaya kolaylık katan sıcak su tankları olsalar da boyler temizliği bakımları belirli periyotlar da yapılmadığında insan sağlığını ciddi anlamda risk altında bırakabilir. Bunun nedeni kapalı devreye sahip olan boyler su tanklarının bu özelliklerinden dolayı temizleme ihtiyacının olmadığı kanısıdır.

Bu yüzden çoğu zaman temizlenmedikleri veya temizlenmeyecekleri düşünülür. Bu çok yanlış olduğu gibi ciddi sorun sağlık sorunları yaşatacak tehlikeli bir kanıdır.

Elektrikli Boyler

Kalorifer tesisatı kurulu olan bina veya dairelerde kullanılacak suyu ısıtmasının yanında ortamı ısıtma amaçlıda kullanılmaktadır elektrikli boyler. Elektrikli boyler uygulanacak olan mekanda varsa mevcut radyatör sökür ve yerine elektrikli boyler monte edilerek mekanın sıcak su ve soğuk su boruları bu cihaza bağlanır.

İşlemler sonrasında kurulu sistemin bağlı olduğu kalorifer kazanının yanması ile birlikte hem mevcut ortam ısıtılmış ve hem de mekanın sıcak su ihtiyacı da hızlı bir şekilde karşılanmış olur. Bu sistem ile üretilen sıcak su mekandaki lavabo, banyo gibi sıcak suya ihtiyaç duyulan her yerde kullanılabilir. Ayrıca bu sistemle ekstra bir yakıt parası ödemenize de gerek kalmaz.

Boyler ve Boyler Temizliği
Boyler ve Boyler Temizliği

Peki Boyler Suyu Neden Isıtmaz?

Kombide bulunan alt bağlantı kısmında oluşabilecek pislik tutucu dediğimiz filtrenin pas ve tortu ile tıkanması durumunda petekler ısınmaz.

Boyler Temizliği ve Boyler Bakımı Önemi?

Boyler sistemlerinde ısıtıcı sistem olarak genellikle kazan veya kaskad adı verilen sistemlerden sağlanan sıcak su kullanılmaktadır. Burada bir pompa aracılığıyla kapalı bir devre oluşturulur ve bu şekilde sistemde sirkülasyon oluşturulmuş olunur.

Çalışan bu sistemde suyun içerisinde bulunabilen kireç ve toz zerrecikleri bir araya geldiklerinde birleşirler. Birleşim sonrasında ortaya kurum ve çamur çıkar.

Bu çamurlar boruların iç kenarlarına tutunurlar ve böylelikle ısı iletimini engelleyerek zaman içinde artık hiç ısı vermemeye başlamasına neden olarak boylerin zaman içinde temizlenecek bir duruma gelmesine neden olur. Bu aşamadan sonra boyler bakımı önemi ortaya çıkar ve boyler temizliği yapılması artık şart olur.

Boyler Temizliği İçin Hızlı Bir Şekilde Yan Taraftaki DESTEK İSTE Formunu Doldurabilirsiniz. En Kısa Sürede Size Dönüş Sağlayacağız. Bize Çağrı Merkezimizden de Ulaşabilir Hemen Destek Alabilirsiniz.

Boyler tesisatında bulunan plastik borular olsun, demir boru tesisatı olsun, bu boru tesisatı içinde oluşan kireçlenme, krozyon, bakterilerin temizlenmesi işlemine kısaca boyler temizliği adı verilmektedir.
Detay
Su deposu temizliği teknik şartnamesine uyularak su depoları sağlıklı olarak kullanılması için 6 ayda bir temizlenmelidir ...
Detay
Bize Ulaşın
Konum :
Şahinbey Caddesi No:107 Çekmeköy/İstanbul
Email :
info@dezenfeksiyonistanbul.com
Hemen Arayın :
0507 312 74 73
DESTEK İSTE

Bilgilerinizi Doldurun, Hemen Sizinle İrtibat Kuralım

    Son Yazılar

    Son Yorumlar

    Shopping Cart

    Sepetinizde ürün bulunmuyor.